RAMAZAN BAYRAMI PGS İle BALKAN TURU 4 ÜLKE VİZESİZ

849,00 €

İstanbul -Üsküp-Manastır-Ohrid-Elbasan-Tiran-İşkodra-Budva-Kotor-Trebinje-Blagay-Mostar-Saraybosna 09 NİSAN 2024 - 14 NİSAN 2024

Genel Bilgiler

PEGASUS HAVAYOLLARI  İLE EKONOMİ SINIFI UÇAK BİLETİ

Ohrid(2), İşkodra(1), Trebinje(1), Saraybosna(1)

5 GECE OTEL KONAKLAMASI

Tur Programı

 • 1
  1.GÜN İstanbul-Üsküp-Bitola (Manastır)- Resne- Ohrid

  Sabiha Gökçen Havalimanında  saat 07:30'da Buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben PGS 'nın PC 351 sefer sayılı tarifeli uçuşuyla saat 10.20'de Üsküp'e hareket. Yerel saatle 10.50'de Üsküp'e inişimizin ardından pasaport ve bagaj işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. İşlemlerimizin ardından havalimanı önünde bizi bekleyen aracımızla panoramik Üsküp turumuza başlıyoruz.  Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum yeri olan Üsküp şehir turumuzda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri Büyük İskender Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz sonrası serbest öğle yemeğimizi alıyor ve yemek sonrası Manastır'a doğru yola çıkıyoruz.  Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Ayrıca binada etnografya müzesi de bulunmaktadır. Manastır kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Manastır kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız. Turun bitiminde Ohrid'e doğru yola çıkıyoruz. Resne üzerinden Ohrid’ varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


 • 2
  2.GÜN Ohrid-Ohrid Gölü Tekne Turu

  Sabah uyandırma, odaların kahvaltımızın ardından Ohrid turumuzu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Ohrid'e varışımızda otobüsümüzden inerek, yürüyerek yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma Amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Şehir turumuzun bitiminde verilecek Ohrid Gölü tekne turumuzu gerçekleştiriyoruz (ekstra 10 Euro). Tekne turu sonrasında verilen serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Sonrasında Rehberimizin bildirdiği saatte toplanma ve otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.


 • 3
  3.GÜN Ohrid- Elbasan-Tiran-İşkodra

  Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak İşkodra'ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerindeki durağımız Arnavutluk'un başkenti Tiran oluyor. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kalmış şehirde; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası panoramik olarak görülecek yerlerdir. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından İşkodra'ya gitmek üzere yola devam ediyoruz. İşkodra’ya varışımızla birlikte şehir gezisi ve ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


 • 4
  4.GÜN İşkodra- Sv. Stefan-Budva-Kotor-Trebinje

  Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak Karadağ'a doğru yola çıkıyoruz. Budva'ya varmadan hemen önce zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan Tito döneminde bir adanın kamulaştırılması ile turizme kazandırılan muhteşem St Stefan’ı adasını panoramik olarak tepeden görebileceğimiz bir fotoğraf molası veriyoruz. Budva'ya varışımızla birlikte Stari Grad’ı (eski şehir merkezi) gezeceğiz. Adriyatik Denizi kıyısındaki “Stari Grad’da yürürken Venediklilerin inşa ettikleri 2.500 yıllık hisarı; Santa Maria del Punta Kilisesi’ni ve bulunduğu meydanı; deniz, kum ve güneşin buluştuğu plajları göreceğiz. Turumuzun ardından Ortaçağ’ın günümüze ulaşmış önemli yerlerinden biri olan Kotor’a varıyoruz. Karadağ’ın turistik merkezlerinden biri olan körfezin derinliklerinde ve dağın yamacında yüzyıllara meydan okumuş Kotor şehrini gördüğünüzde sizlerin de hem aklı hem yüreği burada kalacak. Varışımızla beraber yürüyerek yapacağımız şehir turu sırasında Kotor için çok önemli olan ailelerin malikaneleri, Aziz Tripun Kilisesi, Ortodoks kilisesi, meydanlar ve güzel hikayeleri görüp duyacaklarımızdan sadece bazıları. Karadağ’ın bu şirin şehirlerini gezdikten sonra Bosna Hersek’e doğru yola çıkıyoruz. Sınır geçişinin ardından, Trebinje’deki otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


 • 5
  5.GÜN Trebinje-Blagaj-Mostar-Saraybosna

  Uyandırma ve kahvaltının ardından otelimizden hareketle Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde harika manzarası ile meşhur, Bosna-Hersek'in Mostar bölgesinde, Blagaj şehir merkezi yakınında Buna Nehri kaynağında kurulmuş Blagaj Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki molamızın ardından Mostar’a yolumuza devam ediyoruz. Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Bildirilen saatte toplanma ve Saraybosna'ya hareket. Varışın ardından, Şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikayesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Gezilerimiz sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


 • 6
  6.GÜN Saraybosna (Vrelo Bosne-Saraybosna Umut Tüneli)- İstanbul

  Sabah oteldeki odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; kahve eşliğinde dinlenebilir, parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki turumuzun devamında Umut Tüneli turumuzu gerçekleştiriyoruz (Ekstra 30 Euro). Yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz.  Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Umut Tüneli ziyaretimizin ardından toplanma ve havalimanına transfer. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından PGS’nın PC 294 seferi ile saat 17:50'de İstanbul'a hareket. Saat 20:40'da  İstanbul Yeni Havalimanı'na varış ve turumuzun sonu.


Tura Dahil Olan Hizmetler

 • Pos Turizm Güvencesi
 • Program Dahilindeki Tüm Çevre Gezileri
 • Feribot, Otopark, Otoban ve Köprü Ücretleri
 • Profesyonel Rehberlik ve Refakat Hizmetleri
 • Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • THY ile gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti

Tura Dahil Olmayan Hizmetler

 • Otel çalışanı Vb. Bahşişleri
 • Müze, Ören Yeri ve Milli Park Giriş Ücretleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Programda Belirtilen Tüm Ekstra Turlar

Genel Şartlar

EK BİLGİLER - TUR ŞARTNAMESİ
Turumuzun süresi 5 gece 6 gündür. Otel konaklaması 5 gece olarak gerçekleşmektedir.
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında uygulanabilir.
Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Turlarımız otel, otobüs, uçak tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.
0–6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir.
Otobüslü Turlarda 00-1,99 yaş çocuklardan ücret alınmaz. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse 02-06 yaş çocuk fiyatı uygulanır.
Triple odalarda 3. Yatak normal yatak konforunda olmayabilir. Otel duruma göre misafirlerimize açılır-kapanır yatak ya da çekyat verebilir.
2 yaşını doldurmuş her bireyin otobüste koltuk alması zorunludur.
Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. Haklar iade edilemez.
Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. Koltuk numaraları rezervasyon tarih sırasına göre belirlenir. Turu erken satın alan misafirler önde oturmaya hak kazanırlar.
 

Tüm turlarda kademeli fiyat uygulaması geçerlidir. Turların doluluğu arttıkça Tur fiyatları da artmaktadır. Satın alınan tarihten sonraki fiyat değişikliklerinde misafir aradaki farkı talep edemez.
Uçaklı Turlarda POS Turizm, yoğunluğa bağlı olarak ve programı aksatmamak kaydıyla; havalimanı, havayolu şirketi ve uçuş saati değiştirme hakkını saklı tutar. Havalimanı değişikliklerinde POS Turizm, misafirlerine ücretsiz servis vermek zorundadır.
 

Ekstra Turlar, kişi sayısına bağlı olarak hareket eder. Ekstra bir turun gerçekleşmemesi halinde misafirin tazminat hakkı doğmaz. Bu durumda POS Turizm’in bir sorumluluğu yoktur. Ekstra Tur fiyatları değişebilir. Bu durumda misafirin turu satın aldığı tarih değil, turun hareket ettiği tarih dikkate alınır. Tura gidilen dönemdeki ekstra tur fiyatı geçerli olur. Misafir bunu kabul ederek turu satın almıştır.
 

Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Pos Turizmin sorumluluğu değildir, misafirin ise tazminat hakkı yoktur.Tur konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa göre aynı standartlarda olmak kaydı ile değişiklik yapılabilir. Tüm odalamalar, otel yetkilileri tarafından yapılmakta olup, konuyla ilgili POS Turizmin herhangi bir yaptırımı yoktur.
Haftasonu Konaklamalı Turları’nda konaklamalar şehir otelleri standartlarına sahiptir. Otellerde yöresel yemek olma zorunluluğu yoktur, set menü olarak veya açık büfe olarak hizmet vermektedir.
Turlar esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. Bulmak her zaman mümkün olmadığından, misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.
Öğle yemeklerinde yöreye özgü ekonomik menüler oluşturulmuştur. Öğle ve akşam yemeklerinde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.
Tur öncesi ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan Turlardan Pos Turizmin sorumluluğu yoktur.
 

Bu Turun hareketi için minimum katılımcı sayısı 16 olarak öngörülmüştür. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 3 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Pos Turizm’de saklıdır.
Turun iptali durumunda Pos Turizm iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
Seyahat süresince kullandığımız araçlar ve otellerden ayrılırken eşyalarınızı eksiksiz olarak yanınıza aldığınızdan emin olun, kaybolan eşyalarınızdan Pos Turizm sorumlu değildir.
 

Tura kayıt yaptıran misafirlerimizin 30 gün kalaya kadar ücretsiz iptal hakkı vardır. Tur tarihine 30 günden az kalması durumunda %30 ceza, 20 gün ve daha az kalması durumunda %100 ceza uygulanır. Katılımcı iptal talebi ile birlikte sunulan Türkiye’den Devlet Hastanelerinden alınan raporu (Başhekim İmzalı) sunmak zorundadır.

 

İPTAL İADE GÜVENCE PAKETİ VE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI HAKKINDA

İptal iade güvence paketi; Tura çıkış gününden; 72 saat (3 gün) öncesine kadar rezervasyon iptal talebinde bulunulması veya değişiklik halinde koşulsuz %100 kesintisiz iade garantisi sunuyor. Konaklamalı turlarda sigorta bedeli kişi başı 100 TL’dir.
Zorunlu seyahat sigortası; acentemiz tarafından tüm misafirlerimize ücretsiz olarak yapılmaktadır. Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel Sağlık Sigortası Misafire Ait Özel Harcamadır)